TINTA 2020

Med 7. in 11. oktobrom se je v Ljubljani odvil mednarodni festival stripa Tinta in v svoje jedro postavil četverico razstav odličnih stripovskih ustvarjalk in ustvarjalcev, ki so v svojih vsebinsko in slogovno raznolikih delih nagovarili obiskovalce različnih starosti in okusov.

Otvoritveni dan je postregel z razstavo priljubljene francoske scenaristično-risarske dvojice Anne Baraou in Fanny Dalle-Rive, ki sta v Galeriji Equrna širši javnosti razkrivali zabavne anekdote o zgrešenih posteljnih srečanjih iz stripa, ki v slovenščini nosi intriganten naslov Fuč fuk. V galeriji DobraVaga je bil na ogled skupinski razstavni projekt Femicomix, ki je predstavil najnovejšo produkcijo protagonistk mreže neodvisnega stripa Komikaze iz Hrvaške. V četrtek smo se v Galeriji Vodnikove domačije s stripovsko revijo Stripburger v družbi desetih domačih stripark in striparjev prepustili kratkočasnim ljudskim pravljicam in basnim v stripu. V petek pa smo se v Muzeju sodobne umetnosti Metelkova (+MSUM) z razstavo poklonili še enemu najvplivnejših francoskih stripovskih avtorjev zadnjih desetletij, Lewisu Trondheimu v navezavi s cvetoberom domačih striparjev.

Razstavam so se pridružili še pogovori in predstavitve najnovejših stripovskih izdaj, masterclassi in delavnice pod vodstvom gostujočih avtoric in avtorjev, otroški program in sobotni stripovski sejem v Kinu Šiška, kjer je bila na enem mestu izbrana ponudba domačih stripovskih založnikov, striparn in prodajalcev rabljenih klasikov.

Spremljevalni program je za stripovsko vzdušje skrbel cel oktober, Tinta pa se je s samostojnima stripovskima razstavama Marka Kocipra in David Krančana razlila še v Maribor in Koper.

V FOKUSU

LEWIS TRONDHEIM

LEWIS TRONDHEIM

ANNE BARAOU & FANNY DALLE-RIVE

ANNE BARAOU & FANNY DALLE-RIVE

KOMIKAZE

KOMIKAZE

TA LJUDSKE V STRIPU IN ENA SCHMIDTOVA

TA LJUDSKE V STRIPU IN ENA SCHMIDTOVA

PROGRAM

SREDA, 7. 10. 2020

17:00 TAM-TAMova
Ulična galerija na Vegovi

TANJA KOMADINA: #tačas

(ulična razstava)

18:00 Galerija Equrna

ANNE BARAOU &
FANNY DALLE RIVE:
FUČ FUK

(razstava in pogovor)

20:00 DobraVaga

KOMIKAZE:
FEMICOMIX 2020

(prodajna skupinska razstava)

20:00 DobraVaga

UMETNICA NA MESEC x TINTA:
DORA BENČEVIČ

(razstava)

20:00 DobraVaga

ZINE VITRINE x TINTA:
NUKA HORVAT

(razstava)

ČETRTEK, 8. 10. 2020

18:30 Galerija Vodnikove domačije

TA LJUDSKE V STRIPU IN ENA SCHMIDTOVA

(skupinska razstava)

PETEK, 9. 10. 2020

16:00 DobraVaga

FEMICOMIX
DELAVNICA

(delavnica)

20:00 +MSUM

LEWIS TRONDHEIM
IN PIJANI ZAJCI

(razstava in svetlobna predstava)

SOBOTA, 10. 10. 2020

10:00 – 18:00 Kino Šiška

STRIPOVSKI SEJEM

(prodaja, podpisovanja, delavnice)

10:30 Kino Šiška

ANNE BARAOU IN FANNY DALLE-RIVE

(masterclass)

12:00 Kino Šiška

MAJA KASTELIC

(masterclass)

13:15 Kino Šiška

ZORAN SMILJANIĆ

(masterclass)

16:00 Kino Šiška

MALA STRIPOVSKA MONTAŽA

(delavnica za otroke in
mlade 6+)

16:00 Kino Šiška

ALI STRIP GOVORI RESNICO?

(pogovor)

17:15 Kino Šiška

TA LJUDSKE V STRIPU

(pogovor)

18:30 Kino Šiška

LEWIS TRONDHEIM

(spletni pogovor)

20:00 Kino Šiška

ZLATIREPEC 2020
IN NARISANI NARAT

(podelitev Stripolisovih nagrad + koncert)

NEDELJA, 11. 10. 2020

11:00 Vodnikova domačija

STRIPOVSKE NEDELCE:TA LJUDSKE V STRIPU

(pripovedovalski dogodek in delavnica za otroke 5+)

SPREMLJEVALNI PROGRAM

PREDFESTIVALSKI DOGODKI

POFESTIVALSKI DOGODKI

NAGRADE 2020

Zavod Stripolis je že drugo leto zapored v okviru festivala Tinta podelil nagradi za najboljši domači in tuji v slovenščino prevedeni strip Zlatirepec. Žirija v sestavi Vojko Urbančič, Tanja Komadina, Igor Prassel, Tomaž Bobnar in Pia Nikolič je najprej predstavila ožji nabor finalistov, v soboto, 10. oktobra, ob 20. uri pa je v Kinu Šiška razglasila končna zmagovalca.

ZLATIREPEC 2020 ZA NAJBOLJŠI IZVIRNI STRIP
Ivan in Zoran Smiljanić: Črni plamen: požig Narodnega doma v Trstu (Založba ZRC, 2020)
Novi stripovski album družinske naveze Smiljanić je pomembna pridobitev ne le za stripovsko, ampak tudi zgodovinsko področje domače regije. Scenarij stripa je obogaten z opombami, ki zavračajo revizionizem in kličejo k podrobnemu branju preteklih dogodkov, temelječih na zgodovinskih virih. Risar pa je kljub že znanemu izrazito avtorskemu slogu dokazal, da je lahko tudi drugačen, hudomušen in še bolj raznolik, ter da tudi mešanje slogov lahko tvori izjemno zaključeno celoto.

ZLATIREPEC 2020 ZA NAJBOLJŠI PREVEDENI STRIP
Nina Bunjevac: Bezimena (VigeVageKnjige, 2020)
Strip avtorice Nine Bunjevac je navdušil že s svojo inovativno postavitvijo teksta ob sliko in s skrivnostnostjo, ki jo zgodba prepusti v obrazložitev vsakemu bralcu posebej. Bogato šrafiranje in mešanje domišljijskega ter resničnega sveta zbujajo drugačen pogled na ponavadi izrazito črno-belo prikazan dogodek stigmatizirane teme spolnega nasilja.

ZLATIREPEC 2020 ZA NAJBOLJŠI IZVIRNI STRIP

Zlatirepec-2020-crni_plamen

Črni plamen: požig Narodnega doma v Trst

Ivan in Zoran Smiljanić (Založba ZRC, 2020)

ZLATIREPEC 2020 ZA NAJBOLJŠI PREVEDENI STRIP

Zlatirepec-2020-bezimena

Bezimena

Nina Bunjevac (VigeVageKnjige, 2020)

OSTALI FINALISTI V KATERGORIJI IZVIRNI STRIP

Tomaž Lavrič: Ekstremni športi 4 (Buch, 2020)

Ekstremni športi 4

Tomaž Lavrič (Buch, 2020)

Mihael Glavan in Damijan Stepančič: Naš Maister (Miš, 2020)

Naš Maister

Mihael Glavan in Damijan Stepančič
(Miš, 2020)

Iztok Sitar in Darko Nikolovski: Partizan (LARSO, Matea Nikolovski s.p., 2019)

Partizan

Iztok Sitar in Darko Nikolovski
(LARSO, Matea Nikolovski s.p., 2019)

Andrej Štular: Medved (Forum Ljubljana, 2019)

Medved

Andrej Štular (Forum Ljubljana, 2019)

OSTALI FINALISTI V KATEGORIJI PREVEDENI STRIP

Pénélope Bagieu: Neustrašne - Portreti neuklonljivih žensk  (VigeVageKnjige, 2019)

Neustrašne - Portreti neuklonljivih žensk

Pénélope Bagieu (VigeVageKnjige, 2019)

Peter Kuper: Kafka. Zbirka stripovskih zgodb (Forum Ljubljana, 2020)

Kafka. Zbirka stripovskih zgodb

Peter Kuper (Forum Ljubljana, 2020)

Bessora & Barroux: Alpha: od Abidjana do Gare du Norda (VBZ, 2020)

Alpha: od Abidjana do Gare du Norda

Bessora & Barroux (VBZ, 2020)

Manu Larcenet, Joann Sfar in Lewis Trondheim: Graščina – Zlati časi (Graffit in Zavod Stripolis, 2020)

Graščina - Zlati časi

Manu Larcenet, Joann Sfar in Lewis Trondheim
(Graffit in Zavod Stripolis, 2020)

Delporte & Peyo: Smrkci in Tulitič, Čudežna piščal  (Graffit, 2020)

Smrkci in Tulitič, Čudežna piščal

Delporte & Peyo (Graffit, 2020)

Stefan Boonen & Melvin: Mamut: dogodivščina s krasnim fantom Teom (KUD Sodobnost International, 2020)

Mamut: dogodivščina s krasnim fantom Teom

Stefan Boonen & Melvin
(KUD Sodobnost International, 2020)

ORGANIZACIJA

GLAVNI ORGANIZATOR

Center urbane kulture Kino Šiška
www.kinosiska.si

SOORGANIZATORJA

Stripburger/Forum Ljubljana, Zavod Stripolis

PARTNERJI

Divja misel/Vodnikova domačija Šiška, MG+MSUM, Galerija Equrna, Francoski inštitut v Sloveniji, Italijanski inštitut za kulturo v Sloveniji, Knjigarna Azil, MGLC, TAM-TAM Inštitut, Pisarna Ljubljane, Unescovega mesta literature, Obalne galerije Piran, Galerija K18/ Pekarna Magdalenske mreže, Mestna knjižnica Kranj

PODPORNIKI

Mestna občina Ljubljana, Ministrstvo za kulturo, Javna agencija za knjigo RS, Francoski inštitut v Sloveniji

POKROVITELJI

Outfit7, Abi Falafel, Gostilnica 5–6 kg, GoOpti, Tektonik

MEDIJSKI PARTNERJI

Radio Študent, TAM-TAM, DPG, Mladina

EKIPA

VODJA PROJEKTA IN KOORDINACIJA PROGRAMA

Tanja Skale (Kino Šiška)

STIKI Z JAVNOSTMI IN PROMOCIJA

Rok Avbar (Kino Šiška)

PROGRAM FESTIVALA

Katerina Mirović (Stripburger/Forum Ljubljana), Izar Lunaček (Zavod Stripolis), Tanja Skale (Kino Šiška)

Pri zasnovi, organizaciji in izvedbi programa so nam pomagali Anja Zver (Kino Šiška), Pia Nikolič, Tina Popovič (Pisarna Ljubljane, Unescovega mesta literature), Špela Frlic in Maša Žmitek (Vodnikova domačija), Charles Nonne (Francoski inštitut v Sloveniji), Stefano Cerrato (Italijanski inštitut za kulturo v Sloveniji), Ciril Oberstar (Knjigarna Azil) ter ekipe vseh festivalskih partnerjev in prizorišč, kjer se odvija program, za kar se jim najlepše zahvaljujemo.

OBLIKOVANJE

Celostna grafična podoba: Janez Plešnar
Logotip: David Krančan
Slikovno gradivo: © avtorji
Oblikovanje tiskovin: Janez Plešnar, Maruša Račič
PR podpora: Pia Prezelj
Prevodi: Daniel Sheppard
Urednica spletnih omrežij: Katja Štesl
Spletna stran: Ana Fabjan

Tinta 2020 | Festival stripa Ljubljana

7.–11. OKTOBER 2020