TINTA 2019

Za vse stripovske sladokusce je oktobra 2019 znova poskrbel ljubljanski festival stripa Tinta s pestro paleto dogodkov, od razstav, predavanj, pogovorov, delavnic, filmskih projekcij in pripovedovalskih dogodkov do stripovskega sejma, risanja in druženja z domačimi in tujimi striparji.

V goste je prišla četverica slovitih mojstrov stripovskega izraza: legendarni britanski stripar David Lloyd, risar znamenite V for Vendetta, Belgijec Olivier Schrauwen, trenutno eden najbolj vročih in samosvojih avtorjev v svetu alternativnega stripa, prekaljeni francoski mojster igre svetlobe in senc Marc-Antoine Mathieu, ki z vsakim svojim delom znova preizprašuje in premika meje žanra, ter Bastien Vivès, eno osrednjih imen nove generacije francoskega stripa.

Osrednji festivalski dogodki so potekali med 10. in 12. oktobrom na različnih prizoriščih v Ljubljani, bogat spremljevalni program pa je poskrbel, da je bil stripovsko obarvan domala cel mesec, Tinta pa se je “razlila” tudi v Koper, Kranj in Maribor.

GOSTI

DAVID LLOYD

DAVID LLOYD

BASTIEN VIVÈS

BASTIEN VIVÈS

OLIVIER SCHRAUWEN

OLIVIER SCHRAUWEN

MARC-ANTOINE MATHIEU

MARC-ANTOINE MATHIEU

OSTALI GOSTI

OSTALI GOSTI

PROGRAM

ČETRTEK, 10. 10. 2019

19:00 Atrij ZRC SAZU

MARC-ANTOINE MATHIEU

(predavanje)

20:30 DobraVaga

SOSLEDJA

(skupinska razstava)

20:30 DobraVaga

UMETNICA NA MESEC:

CHEN ZHANG

(razstava)

20:30 DobraVaga

ZINE VITRINE:

DARIA TOMMASI

(razstava)

PETEK, 11. 10. 2019

18:00 Atrij ZRC SAZU

OTTO,
UZRTI ČLOVEK

(debata z gosti)

19:00 obzidje AKC Metelkova mesto

ANDREJ ŠTULAR: KOLAPS

(ulična poslikava)

20:00 Galerija Alkatraz

OLIVIER SCHRAUWEN:

HEJ! SEM O. SCHRAUWEN

(AV performans + razstava)

SOBOTA, 12. 10. 2019

10:00 – 18:00 Kino Šiška

STRIPOVSKI SEJEM

(prodaja, podpisovanja, delavnice, …)

11:00 Kino Šiška

DAVID LLOYD

(predavanje)

12:30 Kino Šiška

BASTIEN VIVÈS

(masterclass)

14:00 Kino Šiška

DOMAČE STRIPOVSKE NOVOSTI

(pogovor z ustvarjalci)

15:00 Kino Šiška

MARC-ANTOINE MATHIEU

(pogovor)

15:45 Kino Šiška

BASTIEN VIVÈS

(pogovor)

16:30 Kino Šiška

OLIVIER SCHRAUWEN

(pogovor)

17:15 Kino Šiška

DAVID LLOYD

(pogovor)

19:00 Vodnikova domačija

PIJANI ZAJEC

(pripovedovalska predstava)

20:00 Vodnikova domačija

ZAKLJUČEK FESTIVALA

(druženje)

SPREMLJEVALNI PROGRAM

PREDFESTIVALSKI DOGODKI

POFESTIVALSKI DOGODKI

NAGRADE 2019

V soboto, 12.10.2019, smo na zaključnem dogodku festivala Tinta razglasili prejemnika letošnjih Zlatirepcev: enega za najboljši izvirni in enega za najboljši prevedeni strip izšel v slovenščini med 30. septembrom 2018 in 1.oktobrom 2019.

Nagrade je podelil Zavod Stripolis s pomočjo petčlanske komisije v sestavi Tomaž Bobnar, Izar Lunaček, Pia Nikolič, Janez Plešnar in Žiga Valetič, ki je med sedemnajstimi nominiranimi deli izbrala tri finaliste za izvirni in pet za prevedeni strip ter v finalu izbrala oba končna zmagovalca: oba sta prejela plaketo in finančno vzpodbudo v višini 200 evrov.

Nagrade se bodo ponovno podeljevale na naslednji Tinti, oktobra 2020.

ZMAGOVALEC ZA NAJBOLJŠI IZVIRNI STRIP

Ivan Cankar, podobe iz življenja

Zoran Smiljanić, Blaž Vurnik: Ivan Cankar, podobe iz življenja, Forum Ljubljana in Mestni muzej

ZMAGOVALEC ZA NAJBOLJŠI PREVEDENI STRIP 

Otto, uzrti človek

Marc Anthoine Mathieu: Otto, uzrti človek, Vigevage knjige

OSTALI FINALISTI V KATERGORIJI IZVIRNI STRIP

Tolpa mladega Ješue, 3.del, Kralj

Tomaž Lavrič: Tolpa mladega Ješue, 3.del, Kralj, Buch

Ratman

Tomaž Lavrič: Ratman, Buch

OSTALI FINALISTI V KATEGORIJI PREVEDENI STRIP

Asterix na Korziki

René Goscinny, Albert Uderzo: Asterix na Korziki, Graffit

Jeremiah integral 5

Hermann Huppen: Jeremiah integral 5, Studio risar

Preživeli iz holokavsta

Zane Whittingham, Ryan Jones: Preživeli iz holokavsta, Morfemplus

Berlin

Jason Lutes: Berlin, Založba ZRC, ZRC SAZU

ORGANIZACIJA

GLAVNI ORGANIZATOR

Center urbane kulture Kino Šiška
www.kinosiska.si

SOORGANIZATORJI IN PARTNERJI

Stripburger/Forum Ljubljana, VigeVageKnjige, Zavod Stripolis, Knjigarna Azil, Galerija Alkatraz/KUD Mreža, Vodnikova domačija, Slovenska Kinoteka, Radio Študent, Tretaroka/Bienale neodvisnih, Zavod Homo Narrans, Zavod kultura in prosveta, Antikvariat Glavan, Narodna galerija, Obalne galerije Piran, Mestna knjižnica Kranj, Pekarna Magdalenske mreže, Narodni dom Maribor

PODPORNIKI

Mestna občina Ljubljana, Ministrstvo za kulturo, Javna agencija za knjigo RS, Francoski inštitut, Flanders Literature

POKROVITELJ

Outfit7

MEDIJSKI PARTNERJI

Radio Študent, Tam-tam, Media Bus, DPG, Mladina

EKIPA

VODJA PROJEKTA IN KOORDINACIJA PROGRAMA

Tanja Skale (Kino Šiška)

STIKI Z JAVNOSTMI IN PROMOCIJA

Rok Avbar (Kino Šiška)
Pia Nikolič (Zavod Stripolis)

PROGRAM FESTIVALA

Katerina Mirović (Stripburger/Forum Ljubljana), Anja Golob (VigeVageKnjige), Pia Nikolič, Izar Lunaček, Janez Plešnar (Zavod Stripolis), Tanja Skale (Kino Šiška)

Pri organizaciji programa so nam pomagali Igor Prassel (Slovenska kinoteka), Ciril Oberstar (Knjigarna Azil), Špela Frlic (Vodnikova domačija), Saša Kerkoš (Bienale neodvisnih), Zoran Smiljanić (Mestna knjižnica Kranj), Lara Plavčak ter ekipe vseh ostalih festivalskih partnerjev in prizorišč, kjer se odvija program, zakar se jim najlepše zahvaljujemo.

OBLIKOVANJE

Celostna grafična podoba: Janez Plešnar
Logotip: David Krančan
Slikovno gradivo: © avtorji
Oblikovanje tiskovin: Janez Plešnar, Maruša Račič
Prevodi: Daniel Sheppard
Urednica spletnih omrežij: Katja Štesl
Spletna stran: Ana Fabjan

10.–12. OKTOBER 2019